Wilkasy – wieś nad Niegocinem

Wilkasy to duże letnisko położone na Mazurach, nad jeziorem Niegocin. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 59. Pobliskie Giżycko znajduje się w odległości 5 km na północny-wschód. W związku z lokalizacją na obszarze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich Wilkasy stały się znaczącym ośrodkiem sportów wodnych. Sezon turystyczny trwa tutaj od wczesnej wiosny do późnej jesieni. 

Wilkasy leżą na zachodnim brzegu Niegocina, który jest trzecim pod względem wielkości akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (więcej o jeziorze link). Jego powierzchnia wynosi 2604 ha, a maksymalna głębokość to około 40 m. Niegocin jest jeziorem typu morenowego z urozmaiconą rzeźbą dna oraz mało rozwiniętą linią brzegową. Brzegi akwenu są dosyć niskie. W jego otoczeniu przeważają pola i łąki oraz w mniejszym stopniu – lasy. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy: Grajewska Kępa przy wschodnich brzegach, Wyspa Ptasia po przeciwnej stronie, na wysokości Wilkas oraz maleńka Sitówka położona na południowym krańcu zbiornika. Jezioro Niegocin na północy łączy się poprzez Kanał Giżycki z jeziorem Kisajno, na północnym-zachodzie z jeziorem Tajty, na południu przez m.in. jezioro Boczne i Jagodne można dopłynąć do jeziora Tałty i dalej do Mikołajskiego i Śniardwy, z południowego-wschodu przez jeziora Niałk do jeziora Wojnowo. Niegocin posiada doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i innych sportów wodnych. Latem jest wymarzonym miejscem na regaty. Obfituje w liczne gatunki ryb, dlatego również miłośnicy wędkarstwa nie będą się nudzić. 

Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Dostępne są noclegi o zróżnicowanym standardzie (porównaj tu – noclegi Wilkasy), więc każdy znajdzie coś dla siebie. Co istotne ceny są konkurencyjne w porównaniu z większymi i bardziej popularnymi mazurskimi miejscowościami turystycznymi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>