Radków i najwyższe wzniesienie w Górach Stołowych

Rejon Gór Stołowych cieszy się sporą popularnością wśród turystów, którzy lubią wędrować po tych nietypowo ukształtowanych wzniesieniach o niezwykłej budowie geologicznej. Tutejsze szlaki charakteryzują się sporą wartością widokową i rekreacyjną. Wokół pasma powstała przytulna baza noclegowa, rozproszona po niewielkich, malowniczych wioskach, takich jak Radków. Z tych punktów można bezpośrednio wejść już na trasy turystyczne, prowadzące pomiędzy tajemniczymi szczytami.

Najwyższym wzniesieniem w Górach Stołowych jest Szczeliniec Wielki [➜https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczeliniec_Wielki], malowniczy szczyt z piaskowca przecięty przełęczą, która rozdziela go na dwie części. Trasa turystyczna, która prowadzi zwiedzających na górę, uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych szlaków w całym paśmie. Z daleka ta góra wygląda dosyć topornie, jak pęknięty w środku głaz. Gdy jednak zbliży się do strzelistych ścian, które wcześniej wydawały się gładkie, można będzie zauważyć całe mnóstwo pęknięć i szczelin. Z kolei na płaskim szczycie leżą pojedyncze skałki, tworząc coś w rodzaju labiryntu, w którym znajduje się mnóstwo przesmyków i wnęk. Taki układ spotyka się bardzo często w Górach Stołowych, natomiast niezwykle sporadycznie w pozostałych pasmach gór.

Po drodze na szczyt Szczelińca turyści zobaczą liczne skały, które dzięki wielowiekowej erozji przez piach, wiatr i wodę uzyskały niesamowite kształty. Właśnie od wyglądu wzięły się ich nazwy, takie jak Fotel Pradziada, Głowa Księżniczki Emilii, Kaczęta i Wielbłąd. Na wierzchołku znajdują się podobne ciekawe formacje skalne. W celu ich ochrony utworzono tam rezerwat. Na górę prowadzi prawie 700 schodków z kamienia, a po drodze warto zajrzeć także do punktów widokowych, z których podczas ładnej pogody można podziwiać łańcuch Sudetów w Czechach i w Polsce. Sąsiedni wierzchołek, czyli Szczeliniec Mały, nie został udostępniony do zwiedzania masowego.

Turystyka w Górach Stołowych zaczęła się rozwijać już na początku XIX wieku. Gości, którzy obecnie wykupują sobie noclegi w Radkowie [] zaprasza i przyciąga sieć szlaków wędrownych PTTK, które oplatają okolicę i wiodą spacerowiczów w najpiękniejsze zakątki gór. Przy wyborze trasy warto zwrócić uwagę na Szczeliniec Wielki, największy szczyt masywu, a przy tym również jeden z najciekawszych, kuszący gości panoramą Sudetów i tajemniczymi formacjami skalnymi. Nie ma się co martwić, jeśli ktoś nie jest zwolennikiem wypoczynku w górach, zawsze znajdą się inne opcje na urlop, jak np. Augustów [➜http://klubbunkier.pl/relaks-i-wypoczynek-w-augustowie-621/]. Pełny jest on jezior i rozrywek typowo wakacyjnych.


5 thoughts on “Radków i najwyższe wzniesienie w Górach Stołowych

  1. Byłam w Górach Stołowych pierwszy raz w liceum i od tego czasu chętnie tam wracam i bardzo sobie chwalę noclegi w tamtych regionach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>