Ośrodek sportów zimowych i kolarstwa – Zieleniec

Zieleniec to dzielnica miasta Duszniki-Zdrój, która jeszcze do niedawna była samodzielną wsią i uważano, że jest punktem najwyżej położonym w Sudetach. Leży ona w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 metrów nad poziomem morza, przez co panuje tu również bardzo specyficzny górski mikroklimat, którego nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w Polsce. Jest on bardzo podobny do alpejskiego mikroklimatu.

Zieleniec jest znanym ośrodkiem sportów zimowych. Na jego terenie działa prawie 30 wyciągów, które w sezonie przyciągają tłumy miłośników narciarstwa. Latem miejscowość stanowi idealną bazę noclegową i wypadową w Góry Orlickie i w Góry Bystrzyckie. Istnieje tu wiele hoteli. ośrodków wczasowych, pensjonatów, pokojów gościnnych i prywatnych kwater, które przyjmują gości i zapewniają im noclegi (). Zieleniec na swoim terenie posiada również dwa schroniska górskie: schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. W ich okolicy do niedawna znajdowały się dwa przejścia graniczne, służące do obsługi ruchu turystycznego. Niedaleko znajduje się także rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem.

Zieleniec to również miejscowość znana z tego, że stała się ważnym ośrodkiem kolarskim w ostatnich latach. Co roku trenuje tutaj polska kadra kolarzy górskich, z Mają Włoszczowską na czele. Słynna kolarka przygotowywała się właśnie głównie w Zieleńcu do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i zdobyła wtedy srebrny medal. Co roku odbywa się tu także maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, który przyciąga do miejscowości tłumy miłośników kolarstwa, chcących oglądać zmagania sportowców. Jest to niezwykle trudny wyścig, ale mimo to rokrocznie bierze w nim udział minimum czterystu zawodników. Zawody organizowane są przez członków Klubu Kolarskiego Ziemi Kłodzkiej. Każdego lata, w sierpniu odbywa się tu także Memoriał imienia Artura Filipiaka, czyli otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB, organizowane ku pamięci zmarłego kolarza.

Wszystkie te imprezy sprawiają, że miejscowość jest odwiedzana latem przez tłumy turystów. Również w sezonie zimowym cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Turyści przybywają tu, by wędrować po górach, jeździć na nartach oraz uczestniczyć w licznych imprezach sportowych, które się tu odbywają. Zieleniec jest zatem bardzo ciekawym miejscem na urlop.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>