Opole – skąd ta nazwa?

Opole to jedno z największych i najgęściej zaludnionych miast województwa opolskiego. Rozwinięte pod szerokim kątem gospodarczym, przez swoją długa historią miało spokojny czas aby wyposażyć się w bazę noclegową (), restauracje, hotele oraz stworzyć prężnie działająca i nadal rozwijającą się gospodarkę usługową i turystyczną. Skąd jednak wzięła się nazwa miasta? Często bywa ona inspiracją dla nazewnictwa hoteli, pensjonatów i noclegów Opola. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że nie powinno się jej brać dosłownie. Lepiej odrobinę się wczytać i zapoznać się z jej prawdziwym pochodzeniem.

Na terenach dzisiejszej Opolszczyzny znajdują się zabytki i pozostałości po najstarszych w Europie słowiańskich osadach. Duży udział w przybliżeniu nam historii nazwy miasta miał udział niemiecki uczony Heinrich Adamy. Wydał on pod koniec XIX wieku pełny opis nazwy miejscowości Śląska. Właśnie w jego dziele znajdują się informacje o tym, że nazwa Opole pierwszy raz padła już w XII wieku. Z języka niemieckiego nazwę miasta tłumaczono następująco – miejscowość, która wiąże lub zrzesza poboczne miejscowości.

Tego typu miejsca były stwarzane bardzo często zwłaszcza, kiedy Polski nie było na mapie, a jej tereny zamieszkiwały pojedyncze plemiona. Mianem tym określano lokalny teren, gdzie mieszkało kilka lub kilkanaście rodzin mających wspólne cele, rolnictwo oraz wspólnie broniących swojego dobra. Jeżeli dokładniej zagłębimy się w nazwę to ludność mieszkała wokół swoich pól uprawnych, czyli około pola – Opole. Był to bardzo ważny aspekt dla ludności mieszkającej w ten sposób, ponieważ było to ich jedyne źródło utrzymania. Tego rodzaju układ terytorialny trwał aż do krańca średniowiecza. Miejsca te należały do kasztelanii i jednocześnie były najniżej umiejscowionymi jednostkami administracji. Mimo to również z nich ściągany był podatek. Pierwsza oficjalna nazwa wsi padła już na początku lat trzydziestych XII wieku. Jest dość sugestywna, ciężko zatem dorabiać do niej jakąś skomplikowaną teorię czy filozofię. Jednak można ja interpretować prawie dosłownie. Na temat samego miasta jak również genezy powstania jego nazwy i historii powstało przez te kilka wieków wiele ciekawych pozycji, z których dużo można odnaleźć w bibliotekach miejskich tego miasta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>