Kościoły, cerkwie i synagogi w okolicach Leska

Na brzegu rzeki San, niedaleko Soliny oraz Sanoka, leży niewielkie, ale bardzo malownicze miasteczko – Lesko. Warto odwiedzić to miejsce, by poznać naprawdę ciekawą historię tych stron, a przy okazji zobaczyć zabytki i inne turystyczne atrakcje. Dodatkowo Lesko położone jest w bardzo dogodnym punkcie, przez co zwane jest także „Bramą Bieszczad”. Blisko stąd w dużą część tych pięknych gór, gdzie czekają na nas kolejne ciekawe atrakcje.

Na terenie Leska oraz okolic można zobaczyć kilka ciekawych budynków, głównie sakralnych. Jednym z takich obiektów jest drewniana, parafialna cerkiew greckokatolicka w Manastercu. Została ukończona w 1820 roku. W 1965 roku została przejęta przez kościół rzymskokatolicki, a kilka lat później zmieniona w kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Jest to bardzo ładna świątynia, którą warto zobaczyć z bliska. Innym ciekawym kościołem jest kościół pw. Świętej Anny w Hoczwi. Został on ufundowany przez członków rodziny Fredro. Konsekracja miała miejsce w 1745 roku, wybudowano go w stylu barokowym, a w jego okolicy znajduje się także murowana plebania z II połowy XVIII stulecia.

Warto odwiedzić także Średnią Wieś, gdzie znajduje się najstarszy w Bieszczadach drewniany kościół katolicki. Powstał on w drugiej połowie XVI wieku na niewielkim wzniesieniu, co nadaje całej okolicy niepowtarzalnej atmosfery. We wnętrzach znajdują się m.in. trzy ołtarze, pochodzące z XVIII stulecia. Podobną atmosferę można poczuć w Dzirdziowie. Tam na niewielkim wzniesieniu stoi cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie używana jako prawosławna. Pochodzi z 1899 roku i wyróżnia się spośród drzew śnieżnobiałą elewacją. We wnętrzu zobaczyć można ikonostas, przetransportowany tutaj z Łańcuta. W samym Lesku warto odwiedzić Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, synagogę oraz żydowski cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.

Razem sprawia to, że Lesko jest dobrym miejscem na dłuższy pobyt w czasie naszych wakacji. Baza noclegowa jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta, co pozwala nam wybierać spośród wielu miejsc oferujących turystom kwatery [➔Lesko noclegi]. Miasteczko proponuje nam miejsca do spania w kilku hotelach oraz w niezliczonej ilości mniejszych ośrodków – pokoi gościnnych, gospodarstw agroturystycznych czy pól namiotowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>