Kościół neogotycki w Sarbinowie

Sarbinowo – jedna z mniejszych miejscowości nad Morzem Bałtyckim z piękną promenadą i plażą, co roku gromadzi coraz więcej turystów chcących wypocząć nad polskim morzem. Ich największe skupisko możemy zaobserwować oczywiście w sezonie letnim, kiedy to większość urlopowiczów udaje się na zasłużone wakacje, które nad morzem można w pełni wykorzystać. Taka forma wypoczynku szczególnie polecana jest osobom, które marzą o odpoczynku od codziennych obowiązków, zgiełku i hałasu w formie bardziej biernej aniżeli czynnej. Wylegiwanie się na plaży i zażywanie kąpieli zarówno morskich, jak i słonecznych wydaje się w takim wypadku idealną formą wypoczynku. Dodatkowym czynnikiem przyciągającym tu turystów jest baza noclegowa (patrz ➤meteor-turystyka.pl), która przepełniona jest znacznie atrakcyjniejszymi ofertami cenowymi w porównaniu do innych nadmorskich miejscowości.

Oprócz wypoczynku biernego, Sarbinowo oferuje również bardziej aktywne formy spędzania czasu. Jest kilka miejsc, które warto zobaczyć, zwłaszcza jeśli pogoda „na plażę” nie dopisuje, lub gdy czujemy się zwyczajnie znużeni plażową bezczynnością. Oprócz takich obiektów jak promenada, w Sarbinowie znajduje się także kilka innych, które mogą nas zainteresować. Jednym z ciekawszych obiektów Sarbinowa jest kościół powstały w XIII wieku z inicjatywy templariuszy, który pierwotnie był przeznaczony na klasztor dla zakonu. W wyniku wojen i podziałów, po latach świątynia przeszła jednak w ręce protestantów po to, by w wieku XVIII ulec częściowemu zniszczeniu w bitwie pod Sarbinowem. W wieku XIX podjęto się jednak odbudowy kościoła, który zaprojektował sam Karl Schinkel – ulubieniec pruskiego dworu. Nową świątynię zbudowano w stylu neogotyckim na planie ośmiokąta z czerwonej cegły i ciosanych kamieni.

Kościół posiada wysoką wieżę i charakterystyczne dla architektonicznego stylu neogotyckiego ostre łuki okienne. Same okna wypełnione są natomiast barwnymi witrażami. Całe wyposażenie kościoła pochodzi z XIX wieku. Jedynym nowszym elementem są trzy dzwony z początku XX wieku. Kościół i pokaźnych rozmiarów plac otoczone są charakterystycznym kamiennym murem. Turyści bez problemów mogą obejrzeć dokładnie ten neogotycki obiekt, zwłaszcza, że nadal funkcjonuje on jako parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Będzie to doskonały przerywnik, aby trochę rozprostować nogi i dowiedzieć się czegoś nowego.


One thought on “Kościół neogotycki w Sarbinowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>