Co warto zobaczyć w Ełku?

Ełk mimo swej burzliwej historii, zachował do dzisiaj część ze swych wartościowych budynków. Przez ten rejon przetaczały się różne armie, a także katastrofy naturalne, jednak nie zmniejszyły one w żaden sposób atrakcyjności tego terenu. Nawet gdyby z miasta nic nie zostało to zapewne odbudowałoby się ono strasznie szybko, bo położone jest idealnie na terenach wielu pięknych jezior i lasów. Na szczęście do dzisiaj zachowało się wiele z budynków historycznych w mieście, a później powstawały też i kolejne atrakcje, które ściągają tutaj turystów. Ełk to także rozbudowana baza noclegowa, która oferuje swoim gościom komfortowe miejsca do spania w różnych lokalizacjach i zakresach cenowych. Ełk proponuje noclegi bowiem nie tylko w luksusowych hotelach, ale także wielu mniejszych obiektach.

W mieście znajdziemy wiele budynków, które warte są zobaczenia. Dla przykładu podać można obecną siedzibę Sądu Rejonowego, zabytkową kamienicę pochodzącą z początków ubiegłego wieku. Obiekt niedawno przeszedł remont, który uwidocznił ważne detale na elewacji kamienicy. Także budynek Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków należy do jednej z ładniejszych brył, która na pewno spodoba się miłośnikom architektury. Pochodzi z XIX wieku, a do jej środka dostać się można przez drewnianą werandę. Inną atrakcją, znacznie słynniejszą, jest kolej wąskotorowa. Przygodę z wąskotorówką w Ełku zacząć można od zwiedzenia tutejszego muzeum kolejnictwa. Zobaczymy tutaj przyrządy, które na co dzień służą i służyły na kolei, a także pokaźną kolekcję dawnych biletów z całego kraju. W trakcie podróży na turystów czekają kolejne atrakcje – na jednej ze stacji można z przewodnikiem zwiedzić typową mazurską wioskę, a także zobaczyć Skansen Pszczelarski. Innym ciekawym obiektem jest ponad stuletni most, który prowadzi na wyspę na Jeziorze Ełckim. Murowany most obecnie jest podświetlany w nocy, a zainstalowano tu tzw. błądzące płomyczki, które mają imitować oświetlenie gazowe, które kiedyś oświetlało znaczną część miasta. Most prowadzi na wyspę, gdzie znajdują się ruiny Zamku Krzyżackiego. Tu powstał niegdyś drewniany zamek, zastąpiony później przez ceglaną konstrukcję. Służył władzom świeckim, był także więzieniem. Teraz przyciąga do siebie turystów. Być może już niedługo zostanie odbudowany, a w jego wnętrzach znajdą się kolejne atrakcje turystyczne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>