Chłopy – wakacje w minionym stylu

Gdy zaczynamy się coraz bardziej zastanawiać, czy na pewno szukać noclegów w Chłopach, gdy znajdziemy listę tutejszych zabytków do odwiedzenia, to nie powinniśmy mieć co do tego żadnych wątpliwości.

Przede wszystkim mamy do czynienia z jedyną wsią w Polsce, która jako cała została wpisana do rejestru zabytków. W takim razie możemy mieć pewność, że znajdziemy tutaj wiele oznak historycznej osady rybackiej pochodzącej z XIX wieku. Dlatego tutejsza baza noclegowa może poniekąd powodować u nas uczucie, jakbyśmy mieli faktycznie wrócić się w czasie o ponad sto lat. Wystarczy, że wybierzemy się na ulicę Kapitańską. Tam znajdziemy sporo budynków mieszkalnych, które charakteryzują się typem budowy szachulcowej, określanej potocznie jako domy w kratkę. Rzeczywiście takie domki mieszkalne pochodzą z końca XIX wieku i do dzisiaj zachowały się w niezmienionym stanie.

Warto pamiętać również, że właśnie w tej miejscowości przechodzi 16 południk. Zatem jeśli chcemy stanąć na tym wyjątkowym miejscu, wystarczy poszukać dużego głazu z tablicą, wskazującą przejście wspomnianego południka. Poszukując jeszcze większej liczby ciekawych zabytków, z powodzeniem możemy wybrać się także do Sarbinowa, czyli kurortu, który znajduje się na zachód od Chłopów. Chcąc poszukać najstarszej chaty, która została wybudowana według techniki ryglowej, powinniśmy wybrać się właśnie do wspomnianego Sarbinowa. Ponieważ właśnie to tam znajduje się dom mieszkalny, który według szacunków został wybudowany nawet w 1870 roku. Zatem jest to ciekawa lekcja historii, której możemy stać się osobistymi świadkami.

W tej miejscowości znajdziemy także wiele ciekawych pensjonatów oraz willi, w których zresztą aktualnie wynajmowane są pokoje wszystkim przyjeżdżającym turystom. Mianowicie do takich obiektów zalicza się miedzy innymi Pensjonat Oskar, który został wybudowany przy dawnej promenadzie, ciągnącej się wzdłuż pasa wydmowego. Dzięki temu możemy się przekonać, jak wyglądało tak ekskluzywne budownictwo na przełomie wieku XIX oraz XX. Warto zobaczyć szczególnie tutejsze drewniane altany, które komponują się z całą posesją, tworząc niesamowicie tajemniczy klimat zagospodarowania terenu, niczym z opowieści Tajemniczy Ogród.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>