Beskidzka Zawoja

W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na wypoczynek o każdej porze roku, z pewnością warto odwiedzić Beskid Żywiecki. Przepiękny region to możliwość podziwiania cudownej przyrody, jak również wypoczynku w bardzo sprzyjającym mikroklimacie. Nie ma się więc co dziwić temu, że coraz więcej osób właśnie tam decyduje się spędzić wolne dni.

Pośród wielu miejscowości w regionie, na uwagę na pewno zasługuje wieś Zawoja. Powstała w XVI wieku, może się pochwalić tytułem najdłuższej, bo ciągnącej się na odcinku 10 kilometrów wsi, jak również interesującym położeniem nad trzema rzekami jednocześnie. Od wielu lat uznawana jest także jako idealne miejsce na urlop, a to powoduje bardzo dynamiczny rozwój infrastruktury turystycznej, gdzie baza noclegowa na pewno jest na pierwszym miejscu. Dzisiaj bez większych problemów można tutaj znaleźć ciekawie zlokalizowany nocleg, Zawoja bowiem może pochwalić się między innymi bardzo dużą ilością kwater prywatnych. Szczególnie te z widokiem na Babią Górę, u stóp której leży wieś, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Zawoja to przede wszystkim bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Szlaki turystyczne zaprowadzą w wiele interesujących miejsc, gdzie na pewno można znaleźć przepiękne zakątki, jak również podziwiać zabytkowe miejsca. Oznaczone bardzo dokładnie, umożliwiają korzystanie z nich tak samo w lecie, jak też zimą. Nie można bowiem zapominać o tym, że w Zawoi czeka bardzo wiele atrakcji dla wielbicieli zimowych sportów. Ośrodki narciarskie oferują możliwość korzystania z uroków zimy, starannie pielęgnowane trasy narciarskie nie sprawiają problemów z doborem odpowiednich. W okolicy korzystać można z kilku wyciągów narciarskich, które bez problemu pomogą dostać się nie tylko na Babią Górę, ale także na wiele okolicznych szczytów.

Wybierając się na spacer po miejscowości nie można zapominać także o tym, aby przyjrzeć się znajdującym się tutaj zabytkom. XIX wieczna drewniana karczma z podcieniami to jedno z tych miejsc, które powinno się obowiązkowo zobaczyć. Na uwagę zasługuje także XIX wieczna kapliczka. Ciekawym miejscem jest także prowadzony przez PTTK skansen na Markowych Rówienkach. W czasie wędrówek po górach, warto wstąpić do znajdującego na Markowych Szczawinach schroniska, gdzie można odpocząć, coś zjeść czy się napić. Zwłaszcza w zimie miejsce przyciąga bardzo wiele osób, które trafiają tam zwiedzając przepiękne okolice.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>